Pranie i czyszczenie dywanów w domu alergika

Pranie i czyszczenie dywanów w domu alergika

Każdy kto kiedykolwiek miał do czynienia z alergią, czy to u siebie czy swoich najbliższych, wie jak istotne jest zachowanie zasad higieny i dbałość o porządek.

Kurz, roztocza,sierść, pyłki roślin i inne zanieczyszczenia najczęściej osadzają się na zasłonach, tapicerowanych meblach, wykładzinach i dywanach powodując przykre dolegliwości.

O ile zasłony łatwo można wyprać i pozbyć się uciążliwego problemu, o tyle skuteczne czyszczenie wykładzin i dywanów wymaga nieco większego wysiłku.

Dziś zajmiemy się tylko czyszczeniem i praniem dywanów.

Czyszczenie dywanu- krok pierwszy

Czyszczenie dywanu zawsze należy rozpocząć od odkurzania (najlepiej odkurzaczami z dobrym filtrem HEPA), dzięki temu usunięte zostaną większe zanieczyszczenia, np. piasek, okruchy, sierść zwierząt domowych i część drobnoustrojów. Trzeba zrobić to dokładnie, by zapobiec przedostaniu się w trakcie czyszczenia zabrudzeń w głąb dywanu, szczególnie jeśli dywan ma długie włosie, np. typu shaggie.

W trakcie i po odkurzania najlepiej wywietrzyć pomieszczenie.

Jeśli dywan nie jest poplamiony, nie wydziela nieprzyjemnych zapachów na tym możemy poprzestać, ale samo odkurzanie nie zapewni tak skutecznej ochrony przed alergenami jak pranie.

Zatem do dzieła!

czyszczenie dywanów gdańsk
czyszczenie dywanów gdańsk

Pranie dywanów- krok drugi

Najlepszą metodą prania dywanów jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej wykonującej tego typu usługi, gwarantuje to użycie specjalistycznego sprzętu, to jest odkurzacza piorącego, myjki parowej itp., można oczywiście wyprać dywan samemu, własnym odkurzaczem lub ręcznie za pomocą szczotki czy gąbki, ale nie jest to w pełni skuteczna metoda, dlatego najlepiej powierzyć pranie profesjonalnym firmom.

By pozbyć się drobnoustrojów zaleca się prać dywany w 60º C- oczywiście o ile producent nie zaleca innej temperatury prania. Warto jeszcze przy okazji wspomnieć, że w przypadku alergii najlepiej zaopatrzyć się w dywany syntetyczne, z krótkim włosiem, gdyż można je zazwyczaj prać w wyższej temperaturze, a ze względu na skład tkaniny roztocza nie mają tak sprzyjających warunków do życia jak w dywanach wełnianych czy z innych naturalnych przędzy.

Do prania najlepiej użyć detergentów łagodnych dla alergika ale i korzystnie wpływających na czystość i stan dywanów, na rynku dostępnych jest mnóstwo tego typu sprawdzonych preparatów.

Dla wielu osób ważna jest ochrona środowiska, więc preferują środki w pełni ekologiczne, w które dobre firmy sprzątające również są zaopatrzone.

Dla przeciwników jakichkolwiek środków czyszczących również mamy dobrą wiadomość: jeśli dywan nie ma trudnych do usunięcia plam, możemy wyprać go samą parą za pomocą parownicy, jest to jedna z najlepszych i najbezpieczniejszych metod prania.

pranie dywanów Gdańsk
pranie dywanów Gdańsk

Czysty dywan- krok trzeci

Dywan został dokładnie wyprany, wysuszony, wszelkie zabrudzenia i drobnoustroje zostały wyeliminowane, jest czysty, pachnący, przyjemny w dotyku, w tej sytuacji pozostaje już tylko jedno- oddychać pełną piersią bez obawy, że pojawią się przykre skutki alergii. Można pozwolić dzieciom na bezpieczne zabawy na dywanie, które zawsze sprawiają tyle radości.

By jak najdłużej cieszyć się efektem prania, trzeba jedynie pamiętać o systematycznym odkurzaniu. A kolejne pranie? Wystarczy zapisać numer telefonu do sprawdzonej firmy sprzątającej, która zdobyła nasze zaufanie dobrze wykonaną pracą, zadzwonić, a na pewno znowu szybko i solidnie przegonią brud i roztocza z naszego dywanu.

Pranie i czyszczenie dywanów w domu alergika
Przewiń do góry
Call Now Button